ریشه کنی موریانه ها تخصص ماست


سوالات متداول در مورد آفت موریانه

در این صفحه از سایت، به سوالات متداول شما در مورد آفت موریانه پاسخ داده ایم، امید است با مطالعه این قسمت از سایت از شر این آفت برای همیشه خلاص شوید


آیا می توان از سرکه برای از بین بردن موریانه ها استفاده کنیم؟

سرکه ماده شگفت انگیزی برای خانه شماست. علاوه بر اینکه می توانید از سرکه برای تمیز کردن پیشخوان آشپزخانه و شیرهای آب استفاده کنید می توانید از آن برای از بین بردن موریانه نیز استفاده کنید. سرکه را درون یک بطری اسپری ریخته و در اطراف محلی که به وجود موریانه مشکوک هستید اسپری کنید. این ماده اسیدی باعث از بین رفتن موریانه می شود.

چه ماده ای در سموم دفع موریانه، باعث مرگ آن ها می شود؟

فیپرونیل ماده مؤثر در بسیاری از محصولات کنترل موریانه است. رایج ترین و البته قوی ترین سم برای دفع موریانه، سم ترمیدور است که در آن نیز از فیپرونیل استفاده شده است. فیپرونیل به طور خاص توسط متخصصان بیوشیمی برای ایجاد اختلال درسیستم عصبی مرکزی موریانه ها طراحی شده است. موریانه ها در تماس با فییرونیل به سرعت از پای در می آیند.

چگونه موریانه ها را از حیاط خانه، ویلا و باغ ها دور نگه داریم؟

چوب های پوسیده شده را در حیاط نگه داری نکنید. گیاهانی که به بنا و ساختمان نزدیک هستند را از بین ببرید. به ویژه علف های هرز. گیاهان و بوته ها را به طور مرتب هرس کنید. اگر در اطراف خانه آب گرفتگی و نشتی آب وجود دارد آنجا را تعمیر کنید. اگر هیزم را در حیاط نگه داری می کنید سعی کنید آن ها از دیوار و زمین فاصله داشته باشند.

آیا اسید بوریک موریانه را از بین می برد؟

بله. اسید بوریک یکی از درمان های خانگی برای دفع موریانه است. قطعه هایی از چوب یا هر ماده سلولزی دیگر را به اسید بوریک آغشته کنید. اکنون شما یک تله ساخته اید که می توانید آن را در مکان های مشکوک به موریانه قرار داده، آن ها جذب کرده و از بین ببرید.

به طور کلی چقدر زمان می برد تا موریانه ها یک خانه را از بین ببرند؟

در صورت تهاجم موریانه به یک خانه، بین 5 تا 8 سال طول می کشد تا آن را نابود کنند. وجود لوله های گلی روی سقف، دیوار و کف خانه، بال های موریانه و یا وجود موریانه های بالدار از علائم اولیه تهاجم موریانه است. موضوع مهم برای از بین بردن یک خانه توسط موریانه، مساله زمان است. اگر شما در مراحل اولیه با توجه به علائم، متوجه حضور موریانه ها شوید خسارات کمتری به خانه شما وارد می شود.

کاشت چه گیاهانی موریانه را از خانه دور می کند؟

ظاهراً گیاهانی وجود دارند که در دفع موریانه مؤثر هستند. گفته می شود علف وتیور و سنبل الطیب از آن جمله گیاهان هستند که در دفع موریانه تأثیرگذار هستند. علف وتیور در صنعت عطر سازی کاربرد دارد. سنبل الطیب نیز که به علف گربه هم معروف است دارای خواص داروئی است. همچنین سیر وگل آفتابگردان نیز تا حدودی قادر به دفع موریانه خواهند بود. برای یافتن اطلاعات دقیق تر و نحوه اثرگذاری این گیاهان بر موریانه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آیا نمک موریانه ها را می کشد؟

شاید به نظر شما استفاده از نمک بهره وری زیادی در از بین بردن موریانه نداشته باشد اما نمک روشی مؤثر و طبیعی برای از بین بردن موریانه است. یک بطری اسپری را به طور مساوی با نمک و آب پر کنید و به محل های مشکوک به موریانه اسپری کنید. محلول نهایی باید بسیار شور باشد.

اولین نشانه وجود موریانه در خانه در چیست؟

از اولین علائم تهاجم موریانه، مشاهده موریانه بالدار است.

روش های خانگی دفع موریانه ها چه هستند؟

روش های خانگی متفاوتی وجود دارد. هر کدام از این روش ها نیز اثربخشی متفاوتی دارند. این روش های خانگی عبارتند از: آب و صابون، روغن مرکبات، اسانس میخک، روغن کانولا، خاک دیاتومه، عصاره سیر، اسید بوریک، محلول نمک، در معرض قرار دادن موریانه با نور خورشید و از بین بردن کلونی موریانه ها.

موریانه ها به چه چیزی جذب می شوند؟

موریانه ها به مناطق مرطوب (چوب و خاک) جذب می شوند و بیشتر در این مناطق کلونی های خود را می سازند. این منابع در اکثر خانه ها به ویژه خانه های گلی و قدیمی یافت می شوند.

آیا زندگی در خانه ای که موریانه دارد خطرناک است؟

موریانه ها عامل انتقال بیماری های خطرناک نیستند. با این حال گزارش هایی مبنی بر ایجاد مشکلات سلامتی برای انسان توسط موریانه ها وجود دارد. فضولات موریانه و گرد و غبار ناشی از لانه های موریانه می تواند موجب حملات آسم و حساسیت شود.

آیا موریانه ها به سرعت در یک مکان پخش می شوند؟

موریانه ها به دنبال منبعی برای تغذیه هستند و می توانند تا محدوده ای 45 متری دورتر از لانه هایشان نیز انتشار یابند. موریانه ها در زمان کوتاهی، می توانند به کل خانه حمله کنند. گستره این تهاجم به وسعت کلونی بستگی دارد.

آیا موریانه ها می توانند به دیوارهای پیش ساخته آسیب وارد کنند؟

بله. دیوارهای پیش ساخته به ویژه نوع کناف و یونولیتی آن کاملاً برای موریانه ها مستعد هستند. وقتی منبعی از سلولز در اختیار موریانه ها باشد آن ها هیچ تبعیضی قائل نمی شوند. دیوارهای پیش ساخته نیز پانل های گچی هستند که با سلولز پوشانده شده اند.

دلایل مهم آلودگی خانه به موریانه چیست؟

موریانه ها انواع متفاوتی دارند. موریانه های زیرزمینی، موریانه چوب خشک و موریانه چوب مرطوب. ساخت کلونی و ایجاد خسارت در هر کدام از این موریانه ها متفاوت است. موریانه های زیرزمینی باید نزدیک به خاک های مرطوب باشند و هر نوع چوبی را که در تماس با زمین باشد آلوده می کنند. هوای گرم و بستر مناسبی از چوب یا هر نوع سلولز نیز دلیل وجود موریانه های چوب خشک است. نشتی آب، مکان های مرطوب، چوب های پوسیده، زهکشی نامناسب، جریان هوای ضعیف نیز که همگی از دلایل ایجاد رطوبت هستند، موریانه های چوب مرطوب را جذب خواهند کرد.

چگونه بعد از پاکسازی موریانه، محیط خانه را نسبت به موریانه ایمن کنیم؟

تنها راه ایمن سازی برای عدم تهاجم موریانه به خانه، استفاده از سموم ضد موریانه قوی است. این سموم علاوه بر از بین بردن موریانه ها، از وسایل چوبی خانه شما محافظت کرده و آن ها را در برابر بازگشت دوباره موریانه ها ایمن خواهند نمود.